Endelig er ventetiden forbi. Den længe ventede 22. årlige Latin Grammy Awards 2021 fandt sted den 18. november i MGM Grand Garden Arena i Las Vegas. Årets prisuddeling blev afholdt under ét tag, mens begivenheden sidste år fandt sted forskellige steder på grund af coronavirus-pandemien.
Nomineringerne til denne prisuddeling blev offentliggjort et par måneder tilbage i september 2021.
Efter mere end 20 års ophold væk fra Latin Grammy Awards fik den berømte amerikanske sangerinde og sangskriver Christina Aguilera hende til at vende tilbage til scenen lige før ceremonien.
Latin Grammy Awards 2021: Se den komplette liste over vindere
Nedenfor er den komplette liste over vindere af 2021 Latin Grammy Awards sammen med nomineringerne.
Årets rekord
Vinder: Caetano Veloso & Tom Veloso – Måske
Pablo Alborán – Hvis du havde ønsket
Rauw Alejandro – Jer alle
Marc Anthony - An Eternal Love (Balladeversion)
Paula Arenas – Ved din side
Andrés Calamaro & Julio Iglesias – Bohemian
Camilo – Ricos liv
Electric Diamond – Slip mig, Bogotá
Ricardo Montaner, Mau og Ricky, Camilo, Evaluna Montaner – Amen
Ricardo Montaner & Juan Luis Guerra - Gud ville det på den måde
C. Tangana & Omar Apollo – Du har glemt
Årets album
Vinder: Rubén Blades og Roberto Delgado & Orchestra – Salswing!
Pablo Alborán – Vertigo
Paula Arenas – Mine kærligheder
Bad Bunny – The Last World Tour
Camilo – Mine hænder
Nana Caymmi - Nana, Tom, Vinicius
Juan Luis Guerra – Privé
Juanes - Oprindelse
Natalia Lafourcade – En sang for Mexico, bind II
C. Tangana – El Madrileño
Årets sang
Vinder: Yotuel, Gente De Zona, Descemer Bueno, Maykel Osorbo, El Funky – Homeland and Life
Paula Arenas – Ved din side
Elektrisk diamant – nogle gange
Tainny & J Balvin – Vand
Carlos Vives & Ricky Martin - Smuk sang
Ricardo Montaner & Juan Luis Guerra - Gud ville det på den måde
Maluma – Hawaii
Javier Limón, Juan Luis Guerra & Nella – Min guitar
Mon Laferte & Alejandro Fernández - Lad vores kærlighed blive kendt
Pablo Alborán – Hvis du havde ønsket
Rauw Alejandro – Jer alle
Camilo – Ricos liv
Bedste nye kunstner
Vinder: Juliana Velasquez
Juliana Velasquez bedste nye kunstner #LatinGRAMMY pic.twitter.com/LFTfVr5IxQ
— The Latin Recording Academy / Latin GRAMMYs (@LatinGRAMMYs) 19. november 2021
Giulia Be
Mary Becerra
mærkelig
Boza
Zoe Gotusso
tabe
Rita Indiana
lasso
due mor
Marco Seas
Bedste popvokalalbum
Vinder: Camilo – Mine hænder
Andrés Calamaro - Gud rejste dem
Pedro Capó – Munay
Danna Paola - KO
Reik – Fra Mexico
Bedste traditionelle popvokalalbum
Vinder: Juan Luis Guerra – Privé
Tillykke! @Juan Luis Guerra 440 bedste traditionelle popvokalalbum #LatinGRAMMY pic.twitter.com/mSPtVhLVce
— The Latin Recording Academy / Latin GRAMMYs (@LatinGRAMMYs) 19. november 2021
Pablo Alborán – Vertigo
Paula Arenas – Mine kærligheder
Nella – Tolv tusindfryd
Diego Torres – Atlanterhavet til fods
Bedste popsang
Vinder: Camilo – Ricos liv
Sebastian Yatra – Farvel
Nella- der
Carlos Vives & Ricky Martin - Smuk sang
Mon Laferte & Gloria Trevi – Kvinden
Bedste Urban Fusion/performance
Vinder: Raw Alejandro & Camilo – Tattoo (Remix)
Alcover, Juan Magan & Don Omar – Kærlighed er en mode
Bizarrap & Nathy Peluso – Nathy Peluso: Bzrp Music Sessions, Vol. 36
Major Lazor med Guaynaa – Diplomatico
Maluma & The Weeknd – Hawái (Remix)
Bedste Reggaeton-forestilling
Vinder: Karol G - Bichota
J Balvin – Din gift
Farruko – Den giftige
Ozuna – Karamel
Jay Wheeler, DJ Nelson & Myke Towers – The Curiosity
Bedste Urban Music Album
Vinder: Bad Bunny – The Last World Tour
Akapellah - Goldo Funky
Eladio Carrion – Monark
Ozuna – ENOCH
Myke Towers - Ligesom Mike
Bedste Rap/Hip Hop sang
Vinder: Bad Bunny – Booker T
Akapellah – Forbandet
Lito MC Cassidy – The Seller of Pleasure
Nathy Peluso - Sana Sana
Bizarrap & Snow tha-produkt – Snow tha-produkt: Bzrp Music Sessions, Vol. 39
Bedste urban sang
Vinder: Yotuel, Gente De Zona, Descemer Bueno, Maykel Osorbo, El Funky – Homeland and Life
Farina – On Fire
Tainy & J Balvin – Vand
Bad Bunny & Jhay Cortez – Dákiti
Jay DJ Nelson & Myke Towers – The Curiosity
Bedste rockalbum
Vinder: Vicentico – Den lyse brønd
Bunbury – Intensivt levitationskursus
Cyanid slik – kontrol
The Mesoneros – The Mesoneros Live From Pangea
Du vil ikke kunne lide det - lys
Bedste rocksang
Vinder: Vicentico – nu 1
Af Jorden – anderledes
Love of Lesbian med Bunbury – El Sur
De mindre ligaer - Jeg gjorde alt forkert
You Will Not Like It og Nicki Nicole – Revenge
Bedste pop/rock album
Vinder: Juanes - Oprindelse
Elektrisk diamant – Se hvad du fik mig til at gøre
Adan Jodorowsky & The French Kiss – My Greatest Hits
Kærlighed til lesbisk – V.E.H.N.
Laserstråler – Refleksionen
Bedste pop/rock sang
Vinder: C. Tangana & Andrés Calamro – Hong Kong
Elektrisk diamant – nogle gange
Love of Lesbian - Cosmos (Antisistema Solar)
Zoe – Duellen
Zoe Gotusso - Du vinder
Bedste alternative musikalbum
Vinder: Nathy Peluso – Krampe
Arca - KiCk i
Fløjlsagtig – Tropiplop
Ged – Ged
Café Tacvba – A Second MTV Unplugged
Bedste alternative sang
Vinder: C. Tangana & Jorge Drexler – Nomineret
Nathy Peluso – Agarrate
Fløjlsagtig – Antidiva
Gepe & Vicentico – Tillid
C. Tangana & Omar Apollo – Du har glemt
Bedste salsaalbum
Vinder: Rubén Blades og Roberto Delgado & Orchestra – Salsa Plus!
Den store kombination af Puerto Rico – i karantæne
Willy Garcia – Dagen er i dag
Gilberto Santa Rosa – Kolleger
Forskellige kunstnere – I Barranquilla I Stay, Albummet hyldest til Joe Arroyo
Bedste Cumbia/Vallenato-album
Vinder: Silvestre Dangond – My Follies
Diego Daza & Carlos Rueda - For højttalerne at ryste
De blå engle – fra Buenos Aires til verden
Felipe Peláez – Essens
Osmar Pérez & Geño Gamez – Serenadeaften
Bedste Merengue/Bachata-album
Vinder: Sergio Vargas – Det er Merengue Ethvert problem?
Alexandra - Bachata Queen
Manny Cruz – Love Dance Merengue
Luis Segura - Bachatas far, hans arv (Går I, II, III, IV)
Fernando Villalona – tåbelighed
Bedste traditionelle tropiske album
Winn er: Alain Pérez, Issac Delgado og Orquesta Aragón – Cha Cha Chá: Hyldest til det traditionelle
José Aguirre Cali Big Band – Mennesker med sjæl
Chabuco – Chabuco i Havana
Jon Secada & Gonzalo Rubalcaba – Soloer
Leoni Torres – cubansk sjæl
Bedste moderne tropiske album
Vinder: Gloria Estefan – Brasilien305
Tillykke! @Gloria Estefan Bedste moderne tropiske album #LatinGRAMMY pic.twitter.com/jsG6mMuPU9
— The Latin Recording Academy / Latin GRAMMYs (@LatinGRAMMYs) 19. november 2021
Billos – Legendarer
Diana Burco – Down River
Pedrito Martinez – Gåder
Juventino Ojito og hans søn Mocaná – Karnevalets musik – XX jubilæum
Bedste tropiske sang
Vinder: Ricardo Montaner & Juan Luis Guerra - Gud ville det på den måde
Omara Portuondo med Gaby Moreno – Bolero a la Vida
Chabuco - Gladere end i går
Juan Luis Guerra – Pambiche de Novia
Dayhan Díaz og Charlie Cardona – En utrolig drøm (hyldest til Jairo Varela)
Bedste Singer-Songwriter-album
Vinder: Mon Laferte – Seks
AleMor – Alemorologi
Alex Cuba – Mendo
Covi Quintana – I morgen skriver jeg endnu en sang
Rozalén – Træet og skoven
Bedste Ranchero/Mariachi-album
Vinder: Vicente Fernández – At My 80’s
El Bebeto – Når du bliver forelsket
Nora Gonález – #Charramillennial – Lady
Christian Nodal – AyAyAy! (Super Deluxe)
Pike Romero – Soja Mexico
Bedste Banda-album
Vinder: Grupo Firme – Vi har det sjovt med at opnå det umulige
Banda el Recodo de Cruz Lizárraga – Live Digital World Koncert
Los Recoditos Band – Living Life
Banda los Sebastianes – Uden frygt for succes
Joss Favela – Ankommer til ranchen
Bedste Tejano-album
Vinder: Planen – Pa’ la Pista y Pa’l Pisto, bind 2
Ram Herrera – Tilbage på sporet
Feberen – Historisk
Solid – uforlignelig
Vilax – Et kys er nok
Bedste Norteño-album
Vinder: Los Dos Carnales – Rancheron-stil
Kaliber 50 – Lad os gå godt
Gera Demara – Old School
The Northern Energy – Ti
Los Plebes Del Rancho af Ariel Camacho og Christian Nodal – Remembering a Legend
Due – Flyver højt
Bedste regionale sang
Vinder: Christian Nodal – Hernede
Nora González med Lupita Infante – Scars
Beto Zapata – 40 og 21
Mon Laferte & Alejandro Fernández - Lad vores kærlighed blive kendt
Camilo & Los Dos Carnales – Dit og mit
Bedste instrumentale album
Vinder: Toquinho og Yamandu Costa – Toquinho og Yamandu Costa – Bahianinha (Live på Rio Montreux Jazz Festival)
Omar Acosta og Sergio Menem - Pause og tid
Cristovão Bastos og Rogério Caetano – Cristovão Bastos og Rogério Caetano
Hamilton de Holanda og Mestrinho – Canto da Praya – Live
Ara Malikian – Den lille garage (Live)
Bedste folkealbum
Vinder: Petrona Martinez - Forfædre
Leonel García - Past Love
Tato Marenco – Jemas
Vinder: Petrona Martinez – Ancestras
Nahuel Pennisi – Genfødt
Alejandro Zavala – Vokal
Bedste Tango Album
Vinder: Tinto Tango – Tinto Tango spiller Piazzolla
Pan American Symphony Orchestra Sergio Buslje – Tango of the Americas
Federico Pereiro - 348
Revolutionær Kvintet – 100 år
Tanghetto – Tanghetto spiller Piazzolla
Vinder: Tinto Tango – Tinto Tango spiller Piazzolla
Bedste Flamenco-album
Vinder: Pepe de Lucia – Et nyt univers
Paco Candela – Renavlet sjæl
Israel Fernandez & Diego del Morao – Kærlighed
Rafael Riqueni – Heritage
Maria Toledo - Kongen
Bedste Latin Jazz/Jazz Album
Vinder: Ivan Melon Lewis – Voyager
Antonio Adolfo – Bruma: Fejrer Milton Nascimento
Roxana Amed – Ontologi
Edmar Castaneda – Familie
Miguel Zenón & Luis Perdomo – Bolerokunsten
Bedste kristne album (spansk)
Vinder: Aroddy - Jeg så mig
Anagrace – Golden Hour
Aline Barros – Overgivelse
Majo og Dan – Livet jeg fandt
William Perdomo - Kærlighedens mirakel
Bedste portugisisk sproglige kristne album
Vinder: Anderson Freire - Følg dit hjerte
Tillykke! @Andersonrfreire Bedste kristne musikalbum (portugisisk) #LatinGRAMMY pic.twitter.com/T8PjtnUlZ5
— The Latin Recording Academy / Latin GRAMMYs (@LatinGRAMMYs) 19. november 2021
Daniela Araújo – Catarse: Side B
Sarah Farias – Sarah Farias (Live)
Leonardo Gonçalves – Fornuft
Eli Soares – Eli Soares 10 år gammel
Bedste portugisisk sproglige moderne popalbum
Vinder: Anavitoria - Farve
Vitor Kley – Boblen
Nando Reis & Duda Beat – Duda Beat & Nando Reis
Fernanda Takai – Vil du tro?
Tuyo – We Arrive Alone at Home, Vol.
Bedste portugisisk sprog rock eller alternative album
Vinder: Lydens farve – Pink Album
André Abujamra – Emidoinã
BaianaSystem – OXEAXEEXU
Marcelo D2 – Sådan spiller mine trommer
Scalene – Åndedræt
Old Virgins – Baren kalder mig
Bedste Samba/Pagode-album
Vinder: Paulinho da Viola - Du kan altid drømme
Martinho da Vila – Rio: Bare at se udsigten
Nei Lopes, Projeto Coisa Fina og Guga Stroeter – Nei Lopes, Projeto Coisa Fina og Guga Stroeter No Pagode Black Tie
Diogo Nogueira – Sommer Samba
Various Artists - Eleven (uudgivet musik af Adoniran Barbosa)
Bedste MPB (Musica Popular Brasileira) album
Vinder: Zeca Baleiro – Sange fra havet
Delia Fischer – I dag
Thiago Holanda – Tid til at leve
Luedji Luna – Det er rigtig godt at være under vandet
Zé Manoel – Fra mit nøgne hjerte
Bedste Sertaneja musikalbum
Vinder: Chitãozinho og Xororó – Romance Time
Daniel – Daniel derhjemme
Marília Mendonça, Maiara & Maraísa – Patroas
Baronerne fra Pisadinha - Præstationer
Michel Teló – Lytter i telefonen
Bedste portugisiske sprog Roots Album
Vinder: Ivete Sangalo – Arraiá da Veveta
Luiz Caldas - Sambadeiras
Sara Correia – Fra hjertet
André Magalhães & Ubiratan Marques Afrosymphonic Orchestra – Orin a Língua Dos Anjos
Elba Ramalho – Mig og dig
Bedste sang på portugisisk sprog
Vinder: Anavitoria og Lenin – Lissabon
Ana Caetano og Paulo Novaes ( @paulonovaess ) tage hjem #LatinGRAMMY for bedste portugisiske sprogsang i 2021 @LatinGRAMMYs . https://t.co/OnvALLlJYB0
— Recording Academy / GRAMMYs (@RecordingAcad) 19. november 2021
Chico Chico og João Mantuano - Byen
Melim - Kærligheder og blomster
Nando Reis – Vent på foråret
Maneva & Natiruts – Glædestårer
Ivete Sangalo & Emicida – Kvinder behøver ikke at græde
Bedste latinske musikalbum for børn
Vinder: Tu Rockcito og Medellín Philharmonic Orchestra – Tu Rockcito Filarmónico
når du vinder en #LatinGRAMMY @elrockcito @Filarmed Bedste latinske musikalbum for børn pic.twitter.com/2L8SyqPPrX
— The Latin Recording Academy / Latin GRAMMYs (@LatinGRAMMYs) 19. november 2021
Cantoalegre – Endnu en tur i solen
Danilo & Chapis – Danilo & Chapis, bind 1
My House Is Your House – Vuggeviser
Victoria Sur – samtykkende vuggeviser
Bedste klassiske album
Vinder: Kristhyan Benitez - Latinamerikanske klassikere
Jordi Savall & Le Concert des Nations – Beethoven: Revolution, symfonier 1 til 5
Ney Fialkow & Hugo Pilger – Claudio Santoro: Et komplet værk for cello og klaver
Manuel Barrueco – Musik fra Cuba og Spanien, Sierra: Sonate for guitar
Héctor Infanzón – Tre koncerthistorier
Bedste klassiske nutidige komposition
Vinder: Manuel Barrueco – Musik fra Cuba og Spanien, Sierra: Sonate for guitar
Héctor Infanzón & William Harvey - Koncert for violin og orkester-erindringer
Orlando Jacinto García med Amernet String Quartet – Four
Contemporary University Ensemble (ECU) & Cartago Concert Band (BCC) – From the Land I Live In
Osvaldo Golijov - Falder ud af tiden
Bedste arrangement
Vinder: Juan Luis Guerra – I Hope It Rains Coffee (Privé Version)
Roxana Amed – Blå i grønt (Himmel og hav)
America Viva Band – Tierra Mestiza
Jorge Calandrelli – Farvel Nonino
Melody Gardot – Et kys
Bedste optagelsespakke
Vinder: Gilberto Santa Rosa – Kolleger
Dani Martín – Hvad jeg vil
Leiva – Nuklear Madrid
Zahara - Hore
Jarabe de Palo – Svale eller spyt
Bedste konstruerede album
Vinder: C. Tangana – El Madrileño
Salvador Sobral – BPM
Antonio Adolfo – Bruma: Fejrer Milton Nascimento
Priscila Tossan - Isbjerg
Natalia Lafourcade – En sang for Mexico, bind II
Årets producent
Vinder: edgar barrera
Alizzz
mærkelig
Mark Sanchez
Dan Warner
Bedste kortformede musikvideo
Vinder: Marc Anthony - En evig kærlighed
BaianaSystem med BNegão – Reza Forte
Fuel Fandango med María José Llergo – Mi Huella
Carlos do Complexo & Bibi Caetano – Visceral
Selena Gomez - Once Upon a Time
Bedste langformede musikvideo
Vinder: Juan Luis Guerra – Mellem hav og palmer
Café Tacvba – A Second MTV Unplugged
Carolina Deslandes - Kvinde
Juanes – Origin [Dokumentar]
Gastón Lafourcade – Who Rings Me Hears My Voices (dokumentar)